Nejznámější turecká letoviska

Turecko patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů. Pravidelně se umisťuje v první patnáctce nejnavštěvovanějších zemí. Například v roce 2009 do něj na dovolenou vyrazilo asi 85 tisíc Čechů, velkou část z nich navíc nalákala dovolená last minute. V Turecku platí, že co letovisko, to jiné podmínky. Jedno je malé a klidné, jiné zase ohromné a se spoustou turistů a aktivit.

Jaká jsou tedy ta nejoblíbenější letoviska mezi českou klientelou a co je pro ty nejznámější místa typické? Čtěte dále.

Egejské versus Středozemní moře

Letovisek jsou v Turecku desítky – tu větší, tu menší, některá na pobřeží Středozemního, některá na pobřeží Egejského moře. Nejznámější letoviska Egejského pobřeží jsou Kusadasi a Bodrum, u moře Středozemního potom vedou Alanya, Antalya a Belek.

Antalya u Středozemního moře je pravděpodobně největší a nejživější turecké letovisko. Obrovské hotelové komplexy tady střídají stejně velké restaurace, promenády s obchody, agentury, kde vám na počkání zařídí výlet a pouliční stánky.

Spousta turistů, spousta aktivit a velký ruch – to je Antalya. Za svou oblíbenost vděčí nejenom krásným plážím, ale i svému okolí. Vyrazit tady můžete do některého z národních parků, k antickým památkám nebo jen tak na procházku do oleandrových hájů, které ji obklopují.

Belek – ráj golfistů

Na pobřeží mezi letoviskem Antalya a neméně slavným střediskem Alanya potom leží Belek. Luxusní resort, který má v posledních letech skvělé jméno mezi golfisty. Belek je poměrně malé a klidné letovisko, kam utíkají za klidem a pohodou hlavně ti, kteří nemají hluboko do kapsy.

Zlatým středem mezi rušným letoviskem Antalya a klidným Belekem je Alanya. ta zažívá hlavní boom turistů hlavně v posledních letech. Výrazně k tomu přispívají další a další hotelové komplexy, které tu vznikají.

Jen pozor na to, že moře tady hodně prudce klesá, pokud se tedy chystáte na dovolenou s menšími dětmi, nebo si nejste jistí jako plavci, vydejte se raději jinam. Jako cíle výletů se v Alanyi nabízejí místní zřícenina staré pevnosti, blízký antický amfiteátr nebo rovnou celé antické město Side, kde můžete nasát atmosféru dávno skončených časů.

Zkuste Bodrum

Nejvýznamnějším střediskem Egejské oblasti je potom město Bodrum. Velmi luxusní a velmi klidné letovisko, které dříve sloužilo jako základna pirátů – důkazem může být třeba místní pirátská pevnost. V blízkosti je i několik aqvaparků – kdyby vás snad omrzelo polehávání na místních místy oblázkových plážích.

Komentáře