Istanbul

tureckoVe městě Istanbul vás ohromí pohled na prastaré domy a minarety, pouliční prodavače, rušné vodní toky, paláce a mnohá další vyhlášená místa s nádechem romantiky. Zvláště pak pro oko lákavá scenérie je uprostřed Galatského mostu při západu slunce. Podobný pohled se z paluby lodi naskýtá na Zlatý roh nebo Bospor (úzký pruh moře ohraničený ostrohy Bospor a Dardanely, jak zní jejich oficielní název). Istanbul umí v návštěvnících vyvolat pocity, že jsou v legendárním městě, spojujícím po mnoho tisíciletí dva kontinenty, kde se mohou uchýlit do osvěžující zahrady v harému s tryskající fontánou a uniknout tak dopravnímu ruchu a kde minarety vedle moderních výškových budov vytvářejí zvláštní moderní obzor. Svět Východu se prolíná se světem Západu, což městu Istanbul dodávalo na přitažlivosti již od dob vzkvétající Byzancie. Pro dnešní Turecko to samozřejmě platí také.

Udělejte si čas na toulky rušnými ulicemi Taksimu nebo Eminönü a jen tak pozorujte okolí města Istanbul. Všechno opojné kolem lze jednoduše shrnout jako fenomén moderního Turecka. Istanbul se pomalu, ale jistě, rozšiřuje – v současnosti má více než 12 milionů obyvatel. Tento počet údajně ročně vzrůstá o půl milionu, neboť sem proudí nezaměstnaní lidé z různých částí Turecka. Jako jediné město totiž nabízí dostatek pracovních příležitostí, samozřejmě pro lidi, kteří jsou ochotni pracovat.

Stejně jako se Turecko stále více orientuje na Západ s úsilím podnítit ekonomický růst, navrací se tato země i k islámskému fundamentalismu a k tradičním zvyklostem. Vaše smysly budou bombardovány množstvím kontrastů, které z těchto tendencí vycházejí. Muezínovo svolávání k modlitbě se zde mísí s troubením rohů a kohoutím kokrháním; šátky a závoje na hlavách jsou stejně běžné jako americká a evropská móda; nabízeným zbožím (které doprovází tradiční rituál dohadování se na jeho ceně) může být mobilní telefon stejně jako šafrán nebo kilim (kobereček). Minulost a přítomnost na každém kroku, země protikladů a smíšených názorů – to vše je Turecko.

1 komentář k “Istanbul”

  1. Miloš Píše:

    Istanbul je opravdu velmi zajímavé město jak bylo v článku popsáno. Určitě pokud se do Turecka chystáte rezervujte si jeden den na toto město a nebudete litovat.

Komentáře