Tajemné vnitrozemí a dervišové

Po zotavení a opětovném nabrání sil obraťte svou pozornost k vnitrozemí. Turecko vám nabídne úžasné a nevšední území Kappadokie, které vás určitě nezklame. Příroda v Kappadokii vytvořila četnými sopečnými erupcemi podivuhodné kuželovité pohoří, které této kouzelné krajině dává tajemný ráz. Během let zdejší obyvatelé postavili z tvárných sopečných hornin kostely, kláštery i celá města. Dotvořili tak zvláštní obraz krajiny Kappadokie s úžasným propojením přírody a lidského díla.

Vydejte se na pěší túru cestou vinoucí se houštinami kolem řeky a pak vyšplhejte po žebříku k malému kostelíku zdobenému nádhernými freskami z osmého století. Po podobných zážitcích turisté přímo prahnou a Turecko jich skýtá nespočet. Další výlet vás zavede přes rozsáhlé anatolijské roviny do města Konya, které bylo kdysi seldžuckou pevností. Zde vznikl řád mevlevijů, mystických bohoslovců súfi, známých jako tančící derviši, jejichž tanec je velice proslavený.

Tanec dervišů

Uslyšíte pouze tiché tóny pomalé hudby, která ve vás spíše navozuje klidnou atmosféru, dalo by se říci uspávací. S prvními tóny se na plac před vámi vyhrnou dervišové a zaujmou své pozice. Zprvu pomalu se začínají kroutit a vytvářet složité kreace, které se ale s postupným narůstáním tempa zrychlují a stávají se stále divočejší. Pak již ani nestíháte rytmus, tóny vám splývají, ale dervišové neúnavně krouží a svíjí se na place, až nakonec pomalu, jeden za druhým, padají k zemi, kde leží jako mrtví. Kdo to neuvidí, neuvěří. Opravdu stojí za to vidět, jak dervišové tančí. Je to zážitek, jenž vám nadlouho utkví v paměti.

Komentáře