Vodní dýmky

S vodní dýmkou (vodnicí) se setkala určitě většina z vás. Možná jste si to někdy ani neuvědomili, že máte před sebou vodní dýmku. Její tvary a vzhled mohou být velice různé, někdy až bizarní, ale to jí neubírá na kráse a kouzlu orientu.

Vodní dýmky (vodnice) můžeme dělit třeba podle tvaru. Máme „mini“ vodnice, „malé“ vodní dýmky, „střední“ vodnice a „velké“ vodní dýmky. Nikdy neplatí, čím větší, tím lepší vodní dýmka. V dnešním světě platí čím větší vodnice, tím dražší vodní dýmka. Nezáleží ale pouze na velikosti vodní dýmky. Důležité je také zpracování, materiál vodnice a také její vzhled. Cení se tu originálnost a nápad. Nikdo nechce tuctovou vodní dýmku. Člověk je tvor soutěživý, proto hledá, zkouší, dokud nedosáhne svého a nezíská takovou vodnici, jakou ještě nikdo nemá.

Vodní dýmky se vyrábějí z různých materiálů a nabídka na trhu je nepřeberná.
Důležitým kritériem je také počet šlauchů (trubiček, ze kterých potahujete).

Vodní dýmka – princip

Princip kouření vodní dýmky je docela jednoduchý. Přisajete se ke šlauchu vodnice a pořádně zatáhnete. Tím pádem vháníte vzduch od uhlíků ukrytých ve vodní dýmce do korunky, kde se nachází také velice důležitá část vodnice – tabák. Tabák používaný ve vodních dýmkách musí být mokrý. Vhánění vzduchu do vodnice tak zapříčiňuje vysušování tabáku a pálení. Díky těmto elementům počíná z tabáku vycházet dým. Kouř putuje dál tělem vodní dýmky do skleněné vázy s vodou, která se také nachází uvnitř vodnice. Voda začne bublat a kouř se přemístí do horní části vázy. Voda ve vodní dýmce je velice důležitá, protože čistí a zároveň chladí procházející dým. Po pročištění vodnicí už jde dým pouze šlauchem do vašich plic.

Uhlík ve vodní dýmce

Při použití dřevěného uhlíku při zapalování vodní dýmky jej rozehřejte z obou stran na plynovém nebo elektrickém sporáku (5-8 minut). Uhlík musí být pořádně nažhavený ze dvou stran, jinak požadovaný efekt upadá. Položený uhlík na korunce vodní dýmky pomalu dohasíná, a krásné pocity z kouření vodnice mizejí. Pro uvedení vodní dýmky do chodu se také používají samorozpalovací uhlíky, které stačí povzbudit (rozpálit) zapalovačem.

Vodní dýmka – návod

Abyste mohli vychutnat vše, co vám vodní dýmka může nabídnout, musíte ji k tomu „vybídnout“. Prvním krokem, který udělejte – připravte si tabák a korunku, které budete dávat do vodnice. Tabák nasypte do korunky. Čím lépe máte tabák rozdrobený, tím to bude lepší, protože natlačený tabák vám ucpe korunku vodní dýmky, která potom bude pouze skomírat, ale hořet v žádném případě. Korunka se plní 2-5 mm pod okraj kalíšku.

Dalším krokem pro spuštění vodní dýmky je alobal, kterým přikryjete horní část korunky. Pro vodní dýmky je nejlepší dvouvrstvý alobal, aby se předešlo spálení horní vrstvy tabáku. Alobal musí všude dobře přiléhat. Pozor na vrchní část alobalu na korunce vodnice. Nesmí být ani příliš napnutý, ani prověšený, jinak bude stlačovat tabák. Velikost alobalu závisí na velikosti vaší vodní dýmky, respektive korunky.

Třetí fází je proděravění alobalu. Jehla, špendlík, cokoli, co má jenom trochu ostrou špičku se hodí. Udělejte kolem 20-30 děr. Opět tu záleží na velikosti vodní dýmky (její korunky). Nakonec usaďte korunku na tělo vodní dýmky a již můžete vychutnávat požitky z tabáku zapálené vodnice.

Komentáře k “Vodní dýmky”

  1. Salec Píše:

    Fórum o vodních dýmkách u nás na webu 😉

  2. Al Fakher Píše:

    Informační portál o tabácích do vodní dýmky Al Fakher.

  3. jirka Píše:

    vodníí dyymka mnaaaaam…

Komentáře