Turečtina

Pokud se chcete alespoň částečně domluvit na místních bazarech a v putykách, naučte se alespoň pár základních slov z místního jazyka turečtina. Bude ho zapotřebí až se ocitnete mimo velké hotely a turistická zařízení, kde se domluvíte v klidu anglicky. Převážnou část obyvatelstva tvoří Turci (87%), Kurdové zaujímají 10%, Arabové 1,5%, o posledních 1,5% se dělí ty nejmenší etnické skupiny a přistěhovalci z jiných zemí.

Jako první se na území Turecka usídlili Chetité, kteří se svým neindoevropským jazykem (chetitština), klínovým a hieroglyfickým písmem založili první civilizaci. Po nich se tu vystřídali Římané a Byzantinci a s nimi i latina a řečtina. Neměly tu ale dlouhého trvání.

V 11. století se tu objevili první turečtí obyvatelé, kteří sem přinesli svůj jazyk, a tak se turečtina rozšířila po celé zemi. I když je turečtina odlišným jazykem, celé dlouhé věky používala arabské písmo. Až teprve roku 1928 byla na popud Kemala Atatürka zavedena latinka.

Chtěli byste se na dovolené v Turecku domluvit? Zdokonalte se v turečtině a angličtině!
Kurzy angličtiny – Elvis.cz
Kurzy angličtiny – Ceet.cz
Kurzy angličtiny – Londoninstitute.cz

Chtěli byste se o turečtině a angličtině dozvědět více?
Profil turečtina – profesionalni-preklady.cz
Profil angličtina – profesionalni-preklady.cz

Potřebujete překlad do turečtiny nebo angličtiny?
Překlady turečtina – Pražská.info
Překlady angličtina – Ceet.cz

1 komentář k “Turečtina”

  1. Kilgore Píše:

    Ste si isti, ze chetitstina je neindoeuropsky jazyk? Prave vas krajan Bedrich Hrozny rozlustil chetitske pismo. A podarilo sa mu to (aj) vdaka tomu, ze ako prvy prisiel s hypotezou, ze to JE IE jazyk.
    Zdrojov je aj na internete mnoho, skusmo napr. http://referaty-seminarky.cz/bedrich-hrozny/

Komentáře