Turecké lázně

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na největší atrakci Turecka, kvůli níž sem mnoho lidí cestuje až z dalekých zemí…a tím jsou turecké lázně. Už po staletí si Turci dopřávají očistnou lázeň – hamam neboli tureckou lázeň, při které si také velmi dobře odpočinou. Téměř každé město v Turecku bez ohledu na velikost má alespoň jedno zařízení tohoto druhu. Turisté ale dávají přednost lázním ve velkých městech nebo ve známých turistických lokalitách, protože se zde obvykle cítí mnohem příjemněji. Brzy zjistíte, že téměř všechny lázně fungují v Turecku odděleně pro ženy a muže anebo mají alespoň vyhrazeny zvlášť hodiny.

I v tom je rozdíl mezi naší kulturou a kulturou v Turecku. Jako příklad si uvedeme naše sauny, které se tureckým lázním hodně podobají. U nás jsou smíšené, máme společnou místnost jak pro muže, tak pro ženy, žádné rozdělení, žádné omezující návštěvní hodiny, ručníky jenom pro ty, kteří se natolik stydí před ostatními, i když oni jsou také v rouše Evině či Adamově (někdo ten ostych před pohledy ostatních prostě nedokáže překonat). I když pravdou je, že je to asi jediné místo v Evropě, kromě nuda pláží, kde jsou nazí muži i ženy společně. Samozřejmě existují ještě různé podniky, kde je toto tolerováno (nebo i podmínkou), ale to sem vůbec nepatří, to je kapitola sama o sobě.

Po vstupu do turecké lázně se v kabince svléknete a kolem beder si omotáte kus velkého tenkého plátna (pestemal). Budete-li cítit potřebu, můžete jej mít na sobě po celou dobu rituálu (na závěr koupele dostanete ještě suchý ručník). Nejdříve vstoupíte do místnosti, která se dá přirovnat k sauně, kde dochází k vyčištění pórů a zpocení. Pak přejdete do rozlehlé ústřední místnosti – hararet, která má většinou klenutý strop a je vykachlíkovaná. Jakmile se zde očistíte v některém z umyvadel umístěných po stranách místnosti, budete uloženi na zahřáté kameny (gobek tasi), namydleni a namasírováni pomocí jakési hrubé rukavice (kese), jejímž prostřednictvím bude vaše kůže zbavena veškerých odumřelých buněk.

Před závěrečným opláchnutím vytvoří váš masér z namydleného kusu látky jakousi kuličku a vám se dostane osvěžení její pěnou. Když se vrátíte do své kabinky, můžete si dopřát šálek čaje nebo něčeho studeného k pití a odpočinout si. V některých tureckých lázních si můžete na závěr objednat hloubkovou olejovou masáž. Tak přesně takhle to tedy probíhá v tureckých lázních – lázních, které ve světě celé Turecko proslavily. Při jeho návštěvě tedy lázně, pokud k tomu budete mít dobrou příležitost, rozhodně nevynechejte.

Komentáře